Dönüşüm Bilim Proje
Gezici Herkes için Matematik Sergisi

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu matematik ile ilgili kaygılara sahip. Matematik onlar için; dibindeki delikten dolayı dolmak bilmeyen bir havuz ya da A şehrinden C şehrine giderken, B şehrinde lastiği patladığı için mola vermek zorunda kalmaktan dolayı ne kadar geç kaldıklarını bilemedikleri bir araç. Ya da en güzel zamanlarında yapmak zorunda kaldıkları, ellerine tutuşturulan ve adına ödev-test denilen öğretmenlerin (göreceli olarak) işkence aletleri.

Üstelik bu işkencelerin de destekleyicileri öz anne ve babalar. Gerekçe; matematik hayatın içinde, her yerde, her şeyde… “iyi de ne işime yarar?” dese de çocuk, “her işe, ilerde anlarsın” denir, ama sıradan örneklerin ötesine geçemez.

İşte “Herkes için Matematik” sergisi ile; Neden öğreniyoruz? Ne işime yarar? sorularına cevap bulurken, birçok teorik bilginin nasıl ortaya çıktığını da göstermiş oluyoruz. Hem de her seviyede. Akademisyeninden, ilk okul öğrencisine kadar her yaştan, herkes için matematik fobisini hobiye dönüştürmeye çalışıyoruz…

https://www.youtube.com/watch?v=k_lceqlHXIs&t=7s

Gezici Herkes için Matematik Sergisi